Erdel teriér - Airedale terrier
   
 

Erdelteriéři - popis plemene

Název plemene:
Airedale Terrier, Erdelteriér

Výška v kohoutku
Pes 58-61 cm, fena 56-58 cm

Hmotnost
cca 25 kg

Původ
Pochází z anglického hrabství Yorkshire, jméno dostal podle říčky Aire. Jako plemeno se z různých drsnosrstých teriérů nejednotného typu začal formovat po roce 1860, byla přikřížena i další plemena (zřejmě otterhound, bulteriér, gordonsetr).

Původní využití
Lovecký pes, mimo jiné na vydry

Historie

Jde o plemeno služebních psů, vyšlechtěné ve druhé polovině 19.století ve Velké Británii, v hrabství Yorkshire, v údolí řeky Eir, od které také dostalo svoje pojmenování. Počátek chovu těchto teriérů je ve znamení velké rozmanitosti jak ve velikosti, zbarvení tak i ve vzhledu. To co je spojovalo byla huňatá srst, která chrání psa proti povětrnostním vlivům. Jejich hlavním kladem byla všestrannost – tito psi se využívali jak k lovu škodné tak údajně i k nahánění dobytka, lovení vyder, jezevců a jiné drobné škodné. Z Britských ostrovů se na Evropský kontinent dostali první erdelové roku 1893, zde si plemeno získalo velkou oblibu u armády, policie i záchranářských týmů. V první světové válce se toto plemeno také vyznamenalo jako předávač zpráv a vyhledávač zraněných. Po skončení války zaznamenává chov erdelteriérů velkou expanzi. Ovšem postupem času začal počet odchovů klesat.

Vzhled

Je to vysokonohý elegantní pes, největší zástupce teriérů co do výšky. Kohoutková výška psa je 58 - 64 cm a feny 56 - 59 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 20 – 28 kg. Erdelteriér má krátkou, drátovitou, lesklou a hrubou srst. Zbarvení je tmavošedé nebo černé s tříslovou hlavou, ušima, spodkem těla a nohama. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru překlopené dopředu. Vous na konci mordy je zřetelný a pro plemeno charakteristický.


Doporučujeme: Nabízíme ty nejlepší svatební obřady. Libeňský zámeček či Český Krumlov? Nebo by Vás lákalo něco úplně jiného a raději byste zažili to, čemu se říká exotická svatba? Maledivy jsou jistě velkým lákadlem i pro Vás. Jistě, není problém, vše zařídíme a to s největším komfortem a profesionalitou. Ať se Vaše svatba bude konat kdekoliv, zajistíme, aby květinová svatební výzdoba byla vždy dokonalá a k Vaší spokojenosti!

Využití a povaha

Je to aktivní, temperamentní, chytrý a veselý pes. Vynikající plavec. Mezi teriéry se Airedale Terrier projevuje jako pes, který se nejvíce hodí pro výcvik. Vhodný je pro strážní i hlídací službu. Dnes je erdelteriér chován především jako společník a často jej můžeme vidět na výstavách.

Péče

Srst je nutné kartáčovat, hlavně v období línání, abychom odstranili vypadané chlupy. Je nutné mu zajistit dostatek pohybu a volného prostoru pro vydovádění se. Nepohrdne žádnou procházkou a miluje vodu. U psů, kteří chodí na výstavy se srst stříhá či jinak upravuje.

zdroj: muj-pes.cz

 
      Chovné stanice

Chtěli bychom předejít dalším omylům. My nejsme skutečně (zatím) chovatelská stanice, takže objednávky na nás prosím nesměrujte. Chovné stanice naleznete v menu.

Pro chovné stanice erdel teriérů nabízíme zdarma zápis v našem seznamu chovných stanic, aby se na vás mohli případní zájemci obrátit.

Navštivte

KOIRA.CZ
Psí škola a hotel

El Negma
Chovatelská stanice plemene Faraonský pes el Negma

Napište nám

Budeme rádi, když se nám ozvete či napíšete něco pěkného.

 
B7 design studio - webdesign studio OstravaTOPlist